فریم‌ورک های طراحی متریال


شرکت گوگل مفهوم طراحی متریال (Material Design) را با این باور که طراحی‌های وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل را یکی کند  مطرح کرده است. در طراحی متریال می‌توان از انیمیشن‌های مناسب، واکنش گرایی و… استفاده کرد. در مطلب زیر  برخی از فریم‌ورک‌های طراحی متریال برای توسعه‌دهندگان وب‌سایت‌ها را معرفی می کنیم.

Materialize

Materialize یک فریم‌ورک برای توسعه front-end بر پایه طراحی متریال است که به‌صورت رایگان در اختیار طراحان قرار می‌گیرد و بر روی تجربه کاربری (UX) متمرکز است. Materialize فریم‌ورکی است که از قالب‌های آماده طراحی CSS برای رنگ، جدول، نمودار، انیمیشن و همچنین عناصر تصویری متنوع استفاده می‌کند و به همین طریق سرعت طراحی و توسعه در وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارهای تحت وب و به‌خصوص اپلیکه‌دوزی‌های تلفن هوشمند را بهبود بخشیده است.

Material UI

این فریم‌ورک به‌عنوان فریم‌ورک CSS شناخته ‌شده‌است که به‌جای پیاده‌سازی فلسفه‌ای طراحی متریال از اجزاء React استفاده می‌کند. این یک فریم‌ورک قدرتمند است که مستندات خوبی در مورد چگونگی راه‌اندازی و استفاده از فریم‌ورک Material UI را برای شما فراهم می‌کند.

Material Design Lite

این فریم‌ورک بر پایه‌ی طراحی متریال گوگل است که کتابخانه‌ی عظیمی از اجزاء از پیش‌ساخته شده‌ای برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. این یکی از بهترین فریم‌ورک‌هایی است که به کاربران اجازه می‌دهد نگاهی بر طراحی متریال داشته باشند و وب‌سایت‌های استاتیک و بی‌روح خود را به طریق دیگری احساس کنند. این به‌عنوان فریم‌ورک طراحی متکی‌به‌خود شناخته می‌شود و وابسته به هیچ کتابخانه و یا فریم‌ورک جاوا اسکریپتی نیست.

Ionic Material

Ionic Material یک کتابخانه برای فریم‌ورک اپلیکیشن هیبریدی موبایل است. این فریم‌ورک، کلاس‌ها و helper های مربوط به طراحی متریال را به فریم‌ورک Ionic اضافه می‌کند تا اپلیکیشنی که توسط این فریم‌ورک ایجاد می‌شود ظاهری مطابق استانداردهای طراحی متریال گوگل داشته باشد.

Angular Material

با توجه به محبوبیت و تقاضای AngularJS، توسعه‌دهندگان به آن وابسته‌اند تا نتایج بهتری داشته باشند. امروزه، فریم‌ورک Angular Material از بهترین فریم‌ورک‌های طراحی متریال است. بهترین و مهم‌ترین ویژگی این فریم‌ورک، پشتیبانی آن توسط گوگل است. علاوه بر این، با توجه به اجرا در حیطه AngularJS بهترین تکنیک‌ها را اجرا می‌کند و تضمین می‌کند که اجزای در دسترس، قابل‌آزمایش و قابل‌استفاده بر اساس طراحی متریال است.

Phonon framework

برخلاف سایر فریم‌ورک‌ها، این فریم‌ورک انعطاف‌پذیر، سبک‌وزن و قابل تنظیم با فریم‌ورک موبایل اپلیکیشن‌های هیبریدی HTML5 است که به‌خوبی با Cordova کار می‌کند. قسمت‌های UI که با Phonon framework طراحی می‌شوند از طراحی متریال گوگل الهام گرفته‌شده است.

MUI CSS Framework

در میان تمامی فریمورک‌های داده‌شده، آن را به‌عنوان یکی از چارچوب‌های سبک‌وزن برای توسعه سایت‌هایی با ساختار و طراحی بوت استرپ موردتوجه قرار می‌گیرد. همان‌طور که از ابتدا توسعه‌یافته است، نسبت به سایر فریم‌ورک‌های رقیب خود سریع‌تر است. با توجه به عملکرد فوق‌العاده آن، برای توسعه پروژه‌های کوچک به‌شدت توصیه می‌شود.

Polymer

پروژه Polymer گوگل یک فریم‌ورک وب است که استفاده از کامپوننت‌های وب برای بهبود توسعه را پشتیبانی می‌کند. همچنین هدف آن حمایت از تمام مرورگرهای بزرگ و مدرن است.

طراحی متریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *